Mic Hal: StravaInformace o mně  Foto z výletů  Rady

Jídlo na víkend

Autor: Mic Hal,  28. 10. 2020
Odmítnutí odpovědnosti

Předmluva

Z jídla na víkend se nestresujte. Když ho vezmete málo, maximálně budete mít hlad. A když hodně, akorát se vám to pronese. Také si uvědomte, že jídlo na víkend většinou neznamená jídlo na 3 dny, ale pouze na den a půl, protože výlet začne v pátek večer (stačí vám večeře), potom máte celou sobotu a v neděli po poledni už můžete končit nebo se již budete nacházet v civilizaci. Pokud vám jde pouze o konkrétní jídelníčky, podívejte se rovnou sem na příklady jídelníčků nebo si nachystejte jídlo dle tohoto seznamu. Pokud se chcete dozvědět i více všeobecných informací, přečtěte si celý tento článek. A samozřejmě tu uvádím potraviny s ohledem na nízkou cenu - pokud peníze neřešíte, v obchodě např. s outdoorovým zbožím neleznete vhodnou stravu, ale takový oběd vás vyjde třeba i na 200 Kč.

1. Potraviny - Jak vybírat?

Zaměřte se na nízkou hmotnost, vysokou energetickou hodnotu s vysokým obsahem bílkovin, trvanlivost, odolnost vůči teplotám a tlakům a nezapomeňte na dostatek rychlých cukrů. Nejdůležitější je však vaše osobní preference a chuť + chuť nosit těžké jídlo :-D.

Stravu je vždy třeba vybírat dle okolností, především dle:

Vhodné potraviny dle obsahu živin:

Nevhodné potraviny: zelenina – malá energetická využitelnost.

A nyní to raději celé vysvětlím, protože se to může jevit, jako že běžně považované nevhodné potraviny tu doporučuji a naopak. Zelenina je velice zdraví prospěšná a napomáhá správnému trávení – obsahuje vysoký podíl vlákniny a dalších prospěšných látek. Ale její energetická hodnota je velice nízká… Buď si vezmete jednu tyčinku Snickers, nebo téměř 1 a půl kila hlávkového salátu. Ze salátu tak získáte zhruba 25 x méně energie než z „nezdravé“ tyčinky. A při chození pochopitelně potřebujete energii.

Tučné potraviny se zase hůře tráví, což má negativní vliv na kvalitní spánek, zvláště, pokud se nacpete na večer. No jo!? Ale trávením tučných potravin váš organizmus vyrábí spoustu tepelné energie navíc, takže vám bude v noci více teplo. Věřit mi nemusíte, můžete se zeptat nějakého z desetitisíců výživových poradců, kteří prošli kurzem, kde se naučili, že existují cukry, tuky, bílkoviny a teď si na tom postavili živnost. Sami si to vyzkoušejte… po špekáčku vám v noci bude teplo… a že jsem sežral už stovky špekáčků při stovkách nocí venku. :-D

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin vás zasytí na delší dobu. Proto je vhodné přijímat dostatek bílkovin hlavně ke snídani a obědu. Pokud se však vyčerpáte a dostanete náhle hlad (stoupáte s krosnou v rychlém tempu na kopec), bílkoviny vám s vaším akutním stavem příliš nepomohou – pocit zasycení se dostaví až za mnoho minut a pozvolně. Proto je zase vhodné… spíše nutné, mít dostatek „rychlých“ cukrů – tedy potraviny s vysokým glykemickým indexem, tedy s rychlou využitelností energie pro organizmus. A jedná se především o „nezdravé“ sladkosti – tatranky, sladké sušenky, tyčinky s glukózovým sirupem (prakticky většina müsli tyčinek) a samozřejmě hroznový cukr (bonbóny). Zdravější variantou je ovoce. Rovněž slazené limonády nebo džusy vám dodají rychlou energii.


Na co si dát dále pozor?


2. Tekutiny

Už jsem to zmínil v předchozím odstavci, pokud hodláte vařit, potřebujete více vody. A kolik vody si vzít?

Takovým základem jsou 3 litry vody = 2 pet lahve. Pokud umíte s vodou šetřit, stačí vám to na víkend za netropických teplot. Všude slýcháváte, kolik máte pít vody, jako kdyby to vaše tělo nevědělo – stejně tak, jako neví, jak chodit, spát, jíst nebo reagovat na bolest. Čundr není návštěva restaurace, takže se vám nejspíš stane, že někdy budete mít vody nedostatek, ale ještě se mi v tomto životě nestalo, abych umřel žízní. :-D V chladném počasí piju méně a mnohdy za celý víkend vypiju 2 l vody bez toho, aby mě třeba bolela hlava, což už je náznak dehydratace. Prostě se tělo přizpůsobí a až k večeru přijedu domů, vypiju za půl hodiny třeba litr a půl minerálky a mnohdy piju ještě více následující den. Znám však lidi, co vypijí běžně 3 litry za den. Prostě pijte tak, jakou máte potřebu a pokud se nedokážete s vodou uskromnit, nezbude vám nic jiného, než si zkrátka vzít několik litrů vody navíc, či lépe naplánovat výlet.

V ČR je spousta studánek, hospod i obydlí a případně si můžete pořídit filtr na vodu z řeky nebo potoka. Pokud víte, že budete v místech, kde se dá doplnit voda, stačí vám pochopitelně vody méně.

Jakou tekutinu si vzít?

Ideální je obyčejná pitná voda – pijete jen tolik, kolik potřebujete a ne, že vám to chutná.
Osobně si většinou vezmu jednu lahev s vodou z kohoutku nebo balenou pitnou (pramenitou) vodu a jednu lahev s neperlivou minerální vodou. Hlavně při velké fyzické námaze a s ní spojeném pocení je minerální voda lepší a už několikrát se mi stalo, že při velkých teplech jsem se z obyčejné vody „nedokázal napít“, za chvíli jsem šel čůrat nebo se hodně potil a pil a pil stále dokola. Zde je minerální voda určitě vhodnější. Nemusíte si nutně brát minerálku, ale stačí si vzít nějaké tablety nebo sáčky se směsí různých minerálů, vitaminů apod. Slazené nápoje doporučuji k rovnoměrném a snadnému doplňování energie. Ovšem pokud vám zbude již jenom lahev s limonádou, tak čaj, kafe nebo těstoviny vám budou chutnat nejspíše jinak, než jste zvyklí. :-D Proto i z tohoto důvodu je vhodné mít čisté vody. I z minerální vody si uvaříte, ale kvůli vyšší tvrdosti se vám např. čaj bude vyluhovat mnohem méně, třeba jako ve vlažné vodě… už jsem si dělal čaje i z perlivé minerálky. :-D


3. Příklady jídelníčků na víkend

A) Bez vařiče + s ohněm (1.6 až 1.9 kg)


Shrnutí: půl bochníku krájeného baleného chleba, 4 špekáčky, makový závin, 5 x tyčinka / ovoce (sojový suk, proteinová tyčinka, tatranka, ovesná tyčinka, banán), paštika, rybí konzerva (tuňák), sáček ořechů.

Celkem: 1.65 kg až 1.9 kg

B) S vařičem + bez ohně (1.5 až 1.7kg + 2 l vody navíc)


Shrnutí: bageta, 4 x ovesná kaše, 1 x dehydratovaný pokrm (Dobrý hostinec), konzerva s hotovým jídlem, 4 x houska, 5 x tyčinka / ovoce (sojový suk, proteinová tyčinka, tatranka, ovesná tyčinka, banán)

Celkem: 1.55 až 1.7 kg + 2 kg vody na vaření

C) Vegetariánská varianta


4. Konkrétní vhodné potraviny:



5. Sestavte si jídelníček na víkend:

Stále si nevíte rady? Stačí se řídit tímto seznamem 7 položek* a určitě o víkendu neumřete hlady ani nepřinesete většinu jídla zpět. A nezapomeňte na ešus, hrnek a vařič! (Pokud budete chtít vařit.)

(*Množstí potravin je určeno pro aktivní víkend, kdy ujdete mezi 25 až 50 km za víkend v běžném až mírně obtížném terénu bez možnosti doplnění zásob a jste muž kolem 85 kg. Pokud plánujete hlavní jídlo v hospodě, první 2 položky zmenšete o dvě třetiny nebo zcela vynechte. Ženy u prvních dvou položek by měly zmenšit velikost porcí o třetinu, počet porcí by měl být zachován. Při vyšší fyzické námaze - pohyb v horách, pohyb rychlým tempem, chození od rána do večera - přidejte na položkách (3) snacky a (7) rezervní jídlo. V případě nižší fyzické námahy naopak na těchto položkách uberte.)


1. Pečivo 6 ks 6 krajíců chleba, 6 housek, 12 knäckenbrotů. 12 toustových chlebů
2. Konzerva / maso / sýr (velká porce) (2 večeře, 1 oběd) 3 ks 2 špekáčky = 1 porce, hermelíny, velké tuňákové konzervy,  Dobrý hositnec, guláš, fazole
3. Snacky / ovoce 6 ks sojové suky, jablka, snickers, čokoláda, bebe sušenky, tatranky, banán, proteinová tyčinka, oříškové tyčinky
4. Ořechy / sušené ovoce / semínka 1 sáček 100 až 200 g ořechů, sušeného ovoce, semínek a podobných směsí
5. Teplé nápoje 4 ks čajový sáček, káva sáček (3v1)
6. Snídaňová kaše 2 až 4 ovesná kaše, pohanková kaše, domácí směs vloček, ořechů a ovoce
7. Sladké rezervní /svačinové  jídlo 1 až 2 makový závin, esíčka, věnečky, buchty


Kontrola množství: Měli byste napočítat 13 až 16 položek bez pečiva a čaje / kávy a neměli byste navážit méně než 1 kg a více než 2.5 kg.

1 až 10 pložek  =        mám jídla příliš málo
1 kg a méně =

20 a více položek =     mám jídla zbytečně hodně
2.5 kg a více =







Odmítnutí odpovědnosti: Tento bezplatně veřejně umístěný text má pouze informativní charakter a nemusí obsahovat věcně správné informace. Rady v tomto článku jsou koncipovány pro běžný pobyt v České republice na dobu maximálně tři dnů za běžných podmínek a neberou v potaz dlouhodobé a/nebo krátkodobé účinky uvedených příkladů stravy na zdraví konzumenta této stravy. Autor textu odmítá jakoukoliv právní, trestně-právní a/nebo morální odpovědnost za škody způsobené jiné osobě zapřičiněné neporozuměním informace v této sekci "odmítnutí odpovědnosti" a v důsledku tohoto neporozumění informativnímu charakteru celého tohoto článku.